Přeskočit na hlavní obsah

Rizika a hrozby

Bakterie mají, zjednodušeně řečeno, jen 2 hlavní cíle – přežít a rozmnožit se. Pokud jim v tom začneme bránit podáváním antibiotik, zkusí si najít způsob, jak se jim vyhnout. Při jejich rozmnožování tak vznikají různé mutace, které způsobí, že na některé bakterie antibiotika působí hůře nebo dokonce vůbec. Nesprávné užívání antibiotik tedy bakterie posiluje!

Co nám hrozí?

Již dnes ve světě kolují nebezpečné bakterie, na které dostupná antibiotika nefungují. Dokázaly se vyvinout a jsou více odolné. Odborně říkáme, že jsou REZISTENTNÍ. Proti takovým rezistentním bakteriím se zatím dokážeme bránit jen pomocí tzv. rezervních antibiotik, vyšších dávek nebo jiným druhem antibiotik. To však znamená pro naše tělo i větší nápor a více nežádoucích účinků. Navíc i tady existuje možnost, že bakterie zase najde nějakou cestu, jak se naučit účinek antibiotika obejít a znovu posílit. Antibiotik navíc máme k dispozici pouze omezené množství, a pokud budou jejich účinky nadále slábnout, nebude je čím nahradit.

Vědci odhadují, že pokud se nezmění náš přístup k antibiotikům, v roce 2050 už bude na světě tolik odolných bakterií, že lidé budou na infekční onemocnění umírat mnohem častěji než dnes a zbytečně tak zemře každý rok 10 milionů lidí.Lékaři-studenti se tak dnes učí nejen, jaké antibiotikum je vhodné proti jaké bakterii, ale také, jak často se v ČR vyskytuje její rezistentní varianta a jakou je v daném případě vhodné zvolit léčbu.
Netýká se to však jen nějaké vzdálené budoucnosti. Silnější bakterie si v sobě můžete vypěstovat klidně i vy doma nesprávným chováním a pak je předat třeba svým dětem nebo komukoliv dalšímu.

Nedodržení předepsaného dávkování

Když lékař nebo lékárník zdůrazňují, že je potřeba antibiotika brát například 3× denně po jídle 5 dní, tak to není proto, že dokážou od pohledu poznat, jak moc nemocní jste, a odhadnout, kdy vám bude lépe. Oni jen vědí (díky vědeckým studiím), že za tu dobu spolehlivě antibiotika všechny bakterie zlikvidují nebo zlikvidovat pomohou.
Když dávkování nedodržíte, bakterie mohou být sice oslabené, ale také prošly skvělým tréninkem proti novému soupeři. Příště už tak budou vědět, jak na to. A nejen u vás, ale i u vašich blízkých.

Pravidlo č. 1: Antibiotika užívejte vždy tak, jak vám je lékař předepsal. Výjimkou samozřejmě může být situace, kdy se vám ještě přitížilo nebo vám po antibiotikách není dobře. V takovém případě se poraďte se svým lékařem, je možné, že bude nutné léčbu upravit.

Preventivní užívání antibiotik

Jak píšeme v sekci Jak antibiotika fungují, antibiotika zabíjejí bakterie v našem těle. Nikdy to není jen tak a vždycky poškodí i nějaké naše hodné bakterie, které potřebujeme.
Když užíváte antibiotika v momentě, kdy žádnou infekcí netrpíte (tedy tzv. ‚preventivně‘), nejenže vám škodí zbytečně, ale navíc tak opět vytváříte prostředí, které je skvělým tréninkovým hřištěm pro posilování bakterií.

Pravidlo č. 2: Antibiotika berte vždy výhradně na základě diagnózy vašeho lékaře. Může být lákavé si je vzít např. před dovolenou, v takovém případě ale ubližujete svému tělu a navíc opět vytváříte tréninkové prostředí pro různé bakterie, které tím mohou posílit. Neodůvodněné užívání antibiotik u dětí navíc způsobí, že si správně nemohou vybudovat vlastní imunitu.

Pokud antibiotika pomohla mně, pomohou i tobě

Ač se to nezdá, projevy nemocí mohou být často velmi podobné, i když onemocnění je jiné. Horečku, bolest hlavy a třeba ucpaný nos máme při mnoha infekcích. Vyžaduje to však lékaře, aby správně rozpoznal, jestli je ve vašem případě virová, nebo bakteriální. Jen tak lze naordinovat správné léky.

Pravidlo č. 3: Nikdy nedávejte svá antibiotika někomu jinému. I když máte pocit, že je to jasné a vaše symptomy jsou stejné, jako např. symptomy vašeho dítěte, nemusí to znamenat, že vám zaberou stejná antibiotika. Navíc, každý je musí dobrat, i když už mu je lépe, viz pravidlo 1. Pokud je nemocný někdo další, musí jej vyšetřit lékař.

Uleví se mi po antibiotikách?

I když máte s antibiotiky zkušenost a pocítili jste po jejich užití úlevu, záleží to vždy na konkrétním typu infekce. S tou navíc nějak bojuje i vaše vlastní imunita, bez ohledu na to, jestli užíváte nějaké léky, nebo ne.
Často se tak stává, že si myslíme, že je nám lépe díky lékům, ale ve skutečnosti to dokázalo naše tělo. Antibiotika v žádném případě nepomohou se symptomy, jako jsou horečka, bolest hlavy apod.

Pravidlo č. 4: Nikdy neužívejte antibiotika na léčbu symptomů. Antibiotika slouží k tomu, aby zamezily množení bakterií v našem těle, příp. pomohly bakterie zabít. Usnadňují tak naší imunitě boj s infekcí a je to naše tělo, které nás uzdraví. Nemá tak smysl je užívat, abychom se vyléčili rychleji, stejně tak nám samy o sobě nesrazí horečku.