Přeskočit na hlavní obsah

Jak užívat antibiotika?

Pokud onemocníte, je dobré mít na paměti, že většina infekcí zmizí sama o sobě pomocí imunitního systému. To platí i pro mnoho infekcí způsobených bakteriemi. Některé bakteriální infekce však mohou způsobit vážné onemocnění a pak jsou zapotřebí antibiotika. A jak je správně užívat?

Dodržujte předpis od lékaře. Důležité jsou i předepsané intervaly. Pokud vynecháte, vezměte si další dávku co nejrychleji a pokračujte dále dle předpisu. Nikdy nezdvojnásobujte dávku.

Vždy antibiotika berte dle předpisu a doporučení lékaře, někdy se můžete cítit lépe a nejraději byste léčbu ukončili. Pokud vám to však lékař nedoporučí, pokračujte v léčbě a antibiotika doberte. Pořád mohou být ve vašem těle ještě nějaké škodlivé bakterie, kterých se vaše imunita nestihla zbavit.

Stejně jako mnoho jiných léků mohou antibiotika způsobit nežádoucí účinky, jako je průjem, nevolnost, alergické reakce či vaginální infekce u žen. Antibiotika ovlivňují nejen bakterie způsobující onemocnění, ale také užitečné bakterie, které obvykle máme v těle. Pokud se po antibioticích necítíte dobře, konzultujte situaci se svým lékařem.

Nepoužité léčivo vracejte do lékárny, nikdy neukládejte antibiotika na později.