Přeskočit na hlavní obsah

Jak užívat antibiotika?

Pokud onemocníte, je dobré mít na paměti, že většina infekcí zmizí sama o sobě pomocí imunitního systému. To platí i pro mnoho infekcí způsobených bakteriemi. Některé bakteriální infekce však mohou způsobit vážné onemocnění a pak jsou zapotřebí antibiotika. A jak je správně užívat?

Dodržujte předpis od lékaře. Důležité jsou i předepsané intervaly. Pokud vynecháte, vezměte si další dávku co nejrychleji a pokračujte dále dle předpisu. Nikdy nezdvojnásobujte dávku.

Vždy antibiotika berte dle předpisu a doporučení lékaře, někdy se můžete cítit lépe a nejraději byste léčbu ukončili. Pokud vám to však lékař nedoporučí, pokračujte v léčbě a antibiotika doberte. Pořád mohou být ve vašem těle ještě nějaké škodlivé bakterie, kterých se vaše imunita nestihla zbavit.

Stejně jako mnoho jiných léků mohou antibiotika způsobit nežádoucí účinky, jako je průjem, nevolnost, alergické reakce či vaginální infekce u žen. Antibiotika ovlivňují nejen bakterie způsobující onemocnění, ale také užitečné bakterie, které obvykle máme v těle. Pokud se po antibioticích necítíte dobře, konzultujte situaci se svým lékařem.

Nepoužité léčivo vracejte do lékárny, nikdy neukládejte antibiotika na později.

Kdy potřebují děti ANTIBIOTIKA?

 

Respirační infekce jsou nejčastější příčinou užívání antibiotik u dětí.  Je dobré mít na mysli, že většina respiračních onemocnění je způsobena viry. Antibiotika však na viry nepůsobí.

 

Máme tu pro vás několik rad:

Ve většině případů respiračních infekcí antibiotika nepomohou a infekce obvykle zmizí sama.

Viry jsou příčinou drtivé většiny případů nemoci z nachlazení, ale i zánětů v krku, uších, dutinách či průdušek. Antibiotika zde nepomohou a nemocnému dítěti neuleví. Tělo se obvykle s takovými virovými infekcemi vypořádá samo.

Odlišení virové a bakteriální infekce někdy může být poměrně náročné. Vyšetření CRP z prstu může sice napovědět, zda se jedná o virovou či bakteriální infekci, avšak i u viróz může být zvýšené. U řady infekcí může pomoci prosté sledování vývoje situace, neboť dokonce i mnoho bakteriálních infekcí zmizí bez použití antibiotik. Navíc antibiotika mohou přivodit nemocnému dítěti další problémy, jako je průjem a zvracení.

Pokud si nejste jisti, jestli má vaše dítě infekci, která musí být léčena antibiotiky nebo jinými léky, obraťte se na svého lékaře. Lékař Vám poradí, jak nejlépe zmírnit příznaky onemocnění dítěte, dokud infekce nezmizí. Jakmile vyhodnotí, že dítě má infekci, kterou je třeba léčit antibiotiky, je důležité, aby léčba proběhla podle jeho instrukcí.

V případě virové i bakteriální infekce je důležité dopřát dítěti dostatek tekutin a odpočinku.